הגליל.נט – מבית עיתון קול כרמיאל והגליל

הכלבלב בנעליים מאת הסופרת קטי פישר

קטי פישר סופרת צילום אלכס הובר

הסופרת והעורכת הספרותית קטי פישר מכרמיאל,  הוציאה לאור לאחרונה,  ספר שלישי, ספר ילדים: הכלבלב במגפיים. בשני ספריה הקודמים "ליביה אהובתי" ו"בחלוף הרכבות", היא מתעדת את סיפור העלייה המשפחתי השזור בהישרדות, שואה והתאהבות חוצת גבולות

ביום גשום וקר אני מגיעה לדירתה הקטנה והמוקפדת של קטי פישר. את פני מקבל פיצקי החתול ואנחנו מתיישבות בסלון, מוקפות בספרים כיאה לסופרת ועורכת ספרותית, שהיא גם מנחת סדנאות לכתיבה יוצרת ומורה בדימוס לספרות בבית ספר תיכון כרמים בכרמיאל. עד היום הוציאה פישר שלושה ספרים מהם שני ספרי פרוזה וספר שירים אחד וכעת  ספר ילדים. היא בשנות ה-60 לחייה, נראית צעירה מכפי גילה, אנו משוחחת בפתיחות ובעברית רהוטה והיא פורשת את חייה ללא קושי.

המשפחה באורדאה – צילום פרטי

על הכלבלב בנעליים : זהו סיפור ילדים המיועד לגילאים שש, שבע, שמונה ותשע  וכמו כל סיפור ילדים טוב, יש בו מסרים חשובים גם למבוגרים. הסיפור נכתב בהשראת המעשייה החתול במגפיים של האחים גרים. זהו סיפור על כלבלב המנסה לחקות את המודל של החתול.

קריקט הכלבלב גדל בביתם של מירה ויואב, זוג צעיר, והיה המאושר בכלבלבים, הם דאגו לכל צרכיו ועטפו אותו בכל הפינוקים האפשריים.

כעבור זמן מה, למירה ויואב נולד תינוק חדש וכל תשומת ליבם עברה אל הרך הנולד. לראשונה קריקט חווה משבר, הוא כבר לא בראש מעייניהם של מירה ויואב ולא הראשון לקבל את תשומת ליבם כמו פעם. הוא מרגיש דחוי ואולי אף לא רצוי. באחת הפעמים כשנשאר לבד, תוך כדי חיפוש אחר דבר מה שיעסיקו, הוא מגיע לארון הספרים ורואה, על אחד המדפים, את הכדור הצהוב הקטן שהיה אהוב עליו במיוחד. הוא קופץ על הארון כדי להוריד את הכדור, וכך נתקל בספר המעשיות של האחים גרים ובסיפור של החתול במגפיים. הוא נזכר בפרטי הסיפור, ולאחר התבוננות ממושכת בתמונה של החתול במגפיים בספר, אמר לעצמו בהתלהבות: "אם החתול יכול, גם אני יכול!". כפיצוי על אכזבתו, הוא החליט שיגיע לגדולה, אף יותר מהחתול, הוא יהפוך למלך בעצמו ולא יסתפק בתפקיד היועץ הראשי של המלך. כשיגשים את חלומו כולם ישימו לב אליו, כולל הוריו מאמציו. קריקט מחליט בו במקום לצאת למסע לשם השגת מטרתו, ללא שום דיחוי, מיד לאחר שיצטייד בלבוש המתאים לכך.

קריקט הכלב בנעליים

קריקט אכן יוצא למסע בו עליו להתמודד עם קשיים רבים. בדרכו הוא נתקל בשש דמויות שונות: הנחש השחור, בארנב הלבן, בצב, ביונה, בדג הזהב ובחתול הג'ינג'י. בכולן הוא מנסה להיעזר וכל אחת תורמת את תרומתה למסע.

האם דרכו תצלח? האם ישיג את מטרתו ויגשים את חלומו?

כדי לקבל את התשובות לשאלות אתם מוזמנים לקרוא את סיפור עצמו.

כיצד נולד הרעיון לכתיבת הספר הזה?

זה התחיל מתמונה שהתפרסמה בפייסבוק, בה הופיע כלבלב שלראשו כובע ברט אפור, לצווארו עניבה אדומה שמונחת בצורה מרושלת ורגליו הקדמיות נמצאות בתוך נעליים שחורות גדולות מאוד.

מתחת לתמונה מישהו כתב: "חתול במגפיים אני מכיר, כלב בנעליים עדין לא". מכאן נולד הרעיון לכתוב על כלבלב שמנסה לחקות את המודל של החתול המפורסם ההוא.

קטי וסיפור חייה שהוליד את ספריה הקודמים יכול היה להפוך לתסריט לסרט או סידרה משובחת.

פישר משתפת : "הספר הראשון ליביה אהובתי ,יצא בהוצאת גוונים, בשנת 2001, השני בחלוף הרכבות, יצא בשנת 2017 גם כן בהוצאת גוונים וספרי האחרון הכלבלב בנעליים יצא בהוצאת אוריון ביולי שנה זו .מלבד זאת כמה סיפורים קצרים שלי פורסמו בכתב העת מאזניים.

מתי לראשונה נולד אצלך הרצון לכתוב?

ההשראה לכתיבה הגיעה מסבי המנוח מצד אימי – סבא יושקה.

אני, עם משפחתי הגרעינית, הוריי לאה ויהודה ואחי גבריאל, עליהם השלום, עלינו ארצה בינואר 1959 מאורדיה, היום שייכת לרומניה, לפני סוף מלחמת העולם השנייה הייתה שייכת להונגריה, בזמן ששאר שרידי משפחתנו, הסבתא והסבא מצד אימי נשארו בבודפשט, הונגריה.

הקשר איתם היה באמצעות מכתבים, וסבי שכתב שירים מאז צעירותו, הוסיף שיר לאותם המכתבים, בעיקר בימי ההולדת שלנו, שיר מיוחד למי מאתנו שחגג את יום הולדתו. כמובן שבימי הולדתי זכיתי לשיר מיוחד עבורי, בתיווכה של אמי  שהקריאה לי אותם.

בגיל שבע ושמונה, שירים אלה הילכו עלי קסם. נפעמתי מהם גם אם לא הבנתי את כל המילים, הבנתי שירשתי מתנה גדולה. באותם רגעים החלטתי שגם אני אכתוב שירים. כבר אז היה ברור לי מה יהיה עיסוקי כשאהיה גדולה – אהיה משוררת ומורה. מדוע משוררת על זה כבר דיברתי, מדוע מורה, זאת כי אהבתי מאוד את המורה שלי בבית ספר היסודי ורציתי להיות כמוה.

למעשה ממשתי את שתי המטרות האלה. בהתחלה אכן כתבתי שירים, אך ככל שהתקרבתי לשנות השלושים שלי היה לי ברור שהנטייה שלי היא יותר לכיוון כתיבת פרוזה ועברתי לכתיבת סיפורים. במקביל, עסקתי בהנחיית קבוצות נוער ומבוגרים בתחום ההתפתחותי ובאימון, ודווקא קרוב יותר לשנות החמישים שלי, אחרי שעברתי לצפון ולכרמיאל, התחלתי לעסוק בהוראת ספרות בבית ספר תיכון.

היום, בנוסף לכתיבתי, אני מנחה סדנאות לכתיבה יוצרת, עכשיו בזום, ועורכת ספרותית , מסייעת לכל מי שרוצה לממש את החלום שלו לכתוב ספר, להוציא זאת אל הפועל.

את הספר ניתן לרכוש בחנויות סטימצקי וצומת ספרים ובאתרים אלקטרוניים דיגיטליים כמו מנדלי מוכר ספרים ועוד. כמו כן ניתן לרכוש אותו ישירות מהסופרת באמצעות הודעה פרטית בפייסבוק והספר יישלח לביתכם. כתובת הפייסבוק:  קטי פישר

עליזה רוזן הברמן

Read Previous

ענבר בזק מהיישוב יובלים מועמדת ברשימת יש עתיד במקום ה-20

Read Next

הילדים רעבים, אין לי מה לתת להם

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן