תלמידי י”ב במסע משואה לתקומה

איך לוקחים דוגמה מחברי תנועות הנוער החלוציות בפולין, בתקופת השואה? איפה היה הגן הראשון בכרמיאל? מי נהג להפגש עם מי ליד ה”סלע” לפני שהלך לרקוד במועדון ברנדה?

בשבוע שעבר התקיימה בכרמיאל, לראשונה, פעילות ייחודית לכל תלמידי שכבת י”ב בעיר. אחרי שנתיים בהן תלמידי שכבת י”ב נאלצו לקיים פעילות בעיקר מאחורי מסכים, לא יצאו לגדנ”ע, לרובם לא התאפשר לצאת לפולין, הוחלט במערכת החינוך העירונית להפיק עבורם מסע “משואה לתקומה” בן יומיים.

למבצע המורכב נדרשו הכנות של מספר חודשים, שיתוף פעולה בין החינוך הפורמלי לחינוך הבלתי פורמלי, צוות מחלקת הנוער, הש”ש של העיר ותנועות הנוער.

ביום הראשון יצאו כל תלמידי י”ב בעיר למוזאון לוחמי הגטאות, שם קיבלו הדרכה אודות התערוכות השונות. התלמידים צפו בהצגה שעסקה בדמותם של ציביה ואנטק צוקרמן וחבריהם בתנועת דרור, בתקופת המלחמה, קיימו שיחות ודיונים ועסקו בתקופת השואה בדגש על תפקידם של הצעירים והנוער במהלך המלחמה והמרד.

את הפעילות במוזיאון לוחמי הגטאות, וההכנה המוקדמת למחנכים ערכה רותי פאוסט, מנהלת בית הספר אדם חברה וטבע.

היום השני לפעילות הוקדש בעיקר לתקומה, בדגש על החלוצים שהגיעו לגליל, לאדמת טרשים, עליה הקימו את העיר כרמיאל, כחלק מעשייה ציונית חלוצית.

המשך הפעילות כללה היכרות ופעילות משמעותית באנדרטת משואה לתקומה, המוצבת בכניסה הראשית לעיר, פעילות בתערוכת מרד של תקווה, ושני מסלולים של חדרי בריחה עירוניים. באמצעות החיפוש אחר האוצר של כרמיאל נחשפו התלמידים לסיפורי הקמת העיר, לסיפורו המופלא של ברוך ונגר, ראש העיר הראשון, ולאנקדוטות מימיה הראשונים של העיר, לדוגמה מי יודע היכן נמצא הגן הראשון של כרמיאל? איפה הייתה הספרייה העירונית? ומי היה נפגש ליד הסלע לפני שהלך לרקוד במועדון ברנדה?
בשכונת רבין ניתן היה לראות קבוצות של תלמידים, לבושים בחולצות המסע הלבנות, רצים ברחובות השכונה ומנסים לגלות לאן מובילים אותם הרמזים שקיבלו: אנדרטאות, פסלים, כיכרות ואתרים ארכיאולוגיים.

בהמשך התלמידים נפגשו עם אנשים שהיו בין מקימי העיר ודמויות מפתח שצמחו בעיר. שמעו את סיפורם של שולה כהן, אבי גיסברג, עו”ד חיים שוקרני, לילך וקסמן רנה וגלית הופמן. כל אחד מהם סיפר לתלמידים על דרכו, ועל הבחירה שלו לחיות בכרמיאל. בשעת הצהריים נפגשו כל התלמידים והמחנכים למפגשים כיתתיים בפארק אופירה.
עדית גל: “היה פשוט מרגש לראות את התלמידים, מעגלים מעגלים משוחחים על הפעילות שעברו, ובעיקר על מחשבותיהם, רגע לפני יציאתם לדרך, עם סיום התיכון”.

מפארק אופירה פסעו כל התלמידים בשביל המסע שהוביל אותם עד לבניין עיריית כרמיאל. לאורך השביל הם עברו פעילויות כמו לתלות לבבות עליהם כתבו את משאלות ליבם, ולבסוף התכנסו כולם ברחבת העירייה, שם התקיים טקס סיום מרגש בנוכחות ראש העירייה משה קונינסקי, שגם בירך, ראש מינהל החינוך, מנכלי”ת העירייה ומנהלי בתי הספר.

את האירוע יזם ראש מינהל החינוך אודי איזק, אשר בשנה שעברה יזם פעילות דומה, אך בשל הקורונה, זו התקיימה באמצעות הזום. הובילו הפעילו וניהלו את האירוע מנהל מחלקת הנוער, אסף פרי ומנהלת הפדגוגיה העירונית עדית גל.

עליזה רוזן הברמן

Read Previous

אצבע אלוהים: 8.4 מליון שקלים פיצוי לאדם שחתך את האצבע

Read Next

שריפה בבניין בן ארבע קומות במג'ד אל כרום

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

נגישות