הגליל.נט – מבית עיתון קול כרמיאל והגליל

ספר ילדים חדש לסופר ואיש הרוח גיורא רייכלר מכרמיאל

הסופר גיורא רייכלר , צילום יניב גוטליב

אם מי מכם שיקרא את הספר וימצא שהוא מעביר גם מסר חשוב למבוגרים, במיוחד בימים אלו ומלחמת הקיום של בני האדם בכל מקום , כמעט, על כדור הארץ , עושה זאת על אחריותו , אבל אוסיף ואומר שזה ממש לא מופרך

נמה הנמלה האחרת הוא ספרו השביעי של הסופר, המשורר ואיש הרוח גיורא (חורחה) רייכלר, בעריכת עודד פלד ואיורים של מאיה שטיידל.

רייכלר (83) אדריכל במקצועו, יליד ארגנטינה הגיע לכרמיאל בשנת 1971 עם משפחתו , האישה בלה  ושני הבנים. במשך שנים רבות שימש מנהל מחוז במשרד השיכון במחלקה להתיישבות הכפרית עד שפרש לגמלאות. כאדריכל הוא נמנה על הצוות התכנון וההקמה  של קצרין, כמו גם ישובים אחרים בגליל ובגולן. ״עבורי הציונות האמתית, שבזכותה עליתי לארץ, הייתה להקים ולבנות את מדינת ישראל לכן בחרנו רעייתי ואני להתגורר בכרמיאל ". במקביל לעבודה כל השנים יצר וכתב, ספרו הראשון "בשם כל הבדידויות" יצא לאור עד בבואנוס איירס.

"הנמלה האחרת" הוא סיפור מרגש ונוגע ללב על ידידות אמיצה הנקשרת בין נמלה העוזבת את הקן כדי לראות עולם לבין ציפור נודדת. היות שלשתיים אין שפת דיבור משותפת,  הן מתקשרות באמצעות המחשבות ומזהירות זו את זו מפני סכנות. הן מבלות ימים תמימים בצוותא וכשהציפור נפצעת באחת מכנפיה, הנמלה מטפלת בה במסירות. זהו סיפור על קשר רעוּת של חמלה ואמפתיה בין שני יצורים שונים בתכלית זה מזה המוצאים מסילות איש אל לב רעהו.

צילום מתוך ספר הילדים של גיורא רייכלר

תמצית העלילה

הפרק הראשון מתאר את הגשמת החופש של הנמלה אחרת והאתגרים שכרוכים בסכנות לא מעטות שהיצור הזעיר הזה עוברת עד המפגש המרגש עם הציפור.

הפרק השני הוא ההידוק ביחסים בין שני יצורים אלו כל כך שונים ,ההופכת לחברות מלאת חמלה ואהבה עד שהרגע הקשה מגיע עם הצורך של הציפור לנדוד, אך ישנה הבטחה שתחזור ושהקשר ביניהן לא ינותק באמצעות קשר בין המוחות כפי התקשרו עד כה. ההבטחה קוימה ושתיהן היו מאושרות עם חזרתה של הציפור האהובה.

בפרק השלישי הנמלה משכנעת את הציפור שתיקח אותה לנדידה ארוכת הדרך המתקרבת כמו בכל שנה. וכך היה  עד הגעתן לארצות החום. שם בילו את זמנן ,שם שמרו אחת את השנייה על ידי הקשר המיוחד ביניהן, וגם שם הציפור מצאה בת זוג שקיבלה את הנמלה באהדה רבה. כשהגיע הזמן לנדוד חזרה הן היו שלוש ועוד ציפור קטנה הגדלה  בבטן אמה.

הספר מיועד לילדים בגן חובה (להקריא) ובבית ספר יסודי.(להקריא ולקרוא)  אך אם מעמיקים בקריאתו ניתן להבין כי טמון בספר גם מסר חשוב למבוגרים.          

 רב גוני וגם קונפליקט לא פתור                                                          

רייכלר הנקרא בין חבריו עדיין בשמו הארגנטיני חורחה, נמנה עם מקימי קולות בגליל קבוצת אנשי ספר ושירה, הפועלת שנים רבות בכרמיאל. על פעילותו הספרותית לצד עבודתו כאדריכל אמר : "אני כתבתי כל הזמן, הייתי כתב עוד בארגנטינה בעיתון היהודי נואבה סיון (ציון החדשה). כל הזמן אני מסתובב עם רעיונות בראש". בעניין אחר הוסיף: "בזמן האחרון יש לי דו שיח עם אלוהים, אני לא יודע מה הוא חושב עלי, אבל אני מאוד מאוכזב ממנו".

בשנת 2014 התקבל לאגודת הסופרים העבריים וסיפורו "חום" פורסם בגיליון דצמבר 2014 ב-"מאזנים" , דו-ירחון לספרות של האגודה.

איזה ספר לא תכתוב אף פעם?

ללא היסוס הוא משיב: ״טלנובלה, זה ז׳אנר שגורם לי לתחושות לא טובות, זה מאוס בעיניי. אני מקווה שכל אחד שקורא ספר שלי, מהרהר לפחות יום-יומיים וחושב על הספר. אני מקווה שיש בספריי משהו שנוגע ברגש של הקורא״.

האובדן

בשנת 2012 נפטרה בלה רעייתו אחרי מחלה קשה. בעקבות זאת, חיכה רייכלר עד שנת 2014 להוצאת ספרו החמישי ׳אחרי הכל׳, הוא מסביר:  ״זה היה רומן קשה, הייתי שרוי במצב נפשי מורכב. זה היה אולי חשבון נפש אישי שלי, כמי שעלה מתוך ציונות ואידיאולוגיה ועל רקע המצב שהמדינה הגיעה אליו ורק החמיר עם השנים".

את הספר נמה הנמלה האחרת מקדיש רייכלר להורים וכך הוא כותב: "מוקדש להורים, המעודדים א הילדות והילדים לחשוב אחרת, באומץ וביצירתיות. ולאותם ילדים האוהבים סיפורים מלאי דברים יפים כמו חברות אמתית, עזרה הדדית, צחוק הרפתקאות והרבה הרבה אהבה".

צילום מתוך ספר הילדים של גיורא רייכלר

תגובות והזמנות יתקבלו בברכה, giorareichler@yahoo.com

הגליל.נט

Read Previous

הבחירות בפתח המפלגות בשטח

Read Next

מה לראש השב"כ לשעבר ולפארק הייטק ברלב?

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן