מאבדים את הצפון, הקרב על הבית

במשך שנים רבות מנסים בצפון לקדם החלטות ממשלה לחיזוק האזור ולמתן מענה לפערים העצומים בתחומי הכלכלה, הרפואה, החינוך ועוד.

לצד ההזנחה ארוכת השנים בתשתיות, הצפון מאבד את הבטחון ומסתמן כי ממשלת ישראל לא שינתה את דפוסי החשיבה, והמציאות הזו, שבמסגרתה עשרות אלפי תושבים עקורים מביתם כבר 8 חודשים, הנה מכה קשה לתחושת הבטחון האישי והאמון במדינה שהפכה את תושבי הצפון לפליטים בארצם.

פינוי העיר קריית שמונה היתה טעות קריטית במלחמה על גבולות הצפון, הפיכתה של העיר לעיר רפאים, מאפשרת לחיזבאללה לתקוף אותה בחופשיות ולפגוע בה כשהיא ריקה מתושבים.

קיים חשש ממשי להיעלמותה של עיר ואם בישראל מאחר ולתושביה לא יהיה לאן לחזור ויהיו כאלה שגם יחששו לחזור ויעדיפו להתגורר בערים רחוקות מהגבול. ממשלת ישראל תהיה חייבת להשיג יתרון אסטרטגי על חיזבאללה ולבנון כולה על מנת להחזיר את תחושת הבטחון ואמון תושבי הצפון ועל מנת שהירי ייפסק, כל תוצאה אחרת עלולה להיות גורלית ובעלת משמעויות רבות לצפון ולמדינה כולה.

הירוק כבר לא ירוק והנופים שכולנו נהרנו לראות ולהנות מהם נעלמים אט אט עם ההצתות והשריפות המתלקחות בחום הקיץ כתוצאה משיגורים ונפילות, דונמים שלמים של משקים, לולים ומטעים נשרפו כליל ונראה כי זו חזית חדשה המכלה במהירות רבה יותר מכל נשק והתחושה של תושבי הצפון היא שפשוט איבדנו את המפתחות לצפון או פשוט מסרנו אותם לאויב.

התיירות נעלמה, העסקים הקטנים קורסים וחברות גדולות בינהן הייטק העתיקו את פעילותם למרכז ! שיקום החקלאות ייקח עשורים ונראה שאם המדינה התקשתה עוד קודם להדביק את הפערים, אך קל וחומר בסיומה של מלחמה ארוכה ובעלת השלכות רבות כגון: פגיעה בהכנסות, עוני ואבטלה, פוסט טראומה שהם מתופעות מלחמת הקיום בצפון ובהחלט סיבות לגיטימיות מדוע לא יישארו או יחזרו העסקים, החברות והתושבים לצפון.

ישם לא מעט יישובים שאינם מוגדרים “מפונים” ולכן אינם זכאים גם לפיצויים מהמדינה והמכה הכלכלית גדולה עבורם אף יותר.

ואני שואלת איך וכיצד משפחות ישובו להתגורר שוב בצפון איך וכיצד איבדנו גם את הצפון ואת הדרום גם יחד?

מה שברור לכולנו זה ככל שמדינת ישראל לא תקדים להזרים סיוע קודם כל כאן בישראל כאן בצפון לעסקים, לחקלאים ולמחוסרי הבית והעבודה לצד חיזוק הבטחון המדיני, האישי והכלכלי, אפשר יהיה לומר היה יפה כאן פעם.

הגליל.נט

Read Previous

אבי קוריאט נבחר לעמוד בראש סניף כרמיאל והאזור של ארגון נכי צה”ל

Read Next

פתיחת תערוכת “תתארו לכם עולם” בכרמיאל

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות