הגליל.נט – מבית עיתון קול כרמיאל והגליל

כרמיאל לא עוצרת בקורונה

משה קונינסקי: “הקורונה סייעה לגלות שהמנהיגות המקומית היא הדבר הכי חשוב והכי משמעותי במאבק מול הפנדמיה”

אחר כשנתיים וחצי בתפקיד ראש העירייה, מחצית הקדנציה, שחלק נכבד ממנה התנהל בתוך מאבק למיגור הקורונה, אנחנו מבקשים לשמוע על הפעולות שביצעה העירייה בהנהגתו של משה קונינסקי. להגנה מפני התפשטות הנגיף, לסיוע לתושבים וכל הכרוך בניהול עיר במצב חירום.

אנחנו מציינים למעלה משנה וחצי של התמודדות עם אויב מתעתע שטרם הכרנו כדוגמתו, כזה שלא הייתה נגדו תו”ל – “תורת לחימה כתובה וסדורה להתמודדות מולו בחירום, כאשר אף רשות מקומית לא הייתה ערוכה לתסריט של התמודדות עם פנדמיה.

הפעלנו מערכות חינוך בקפסולות, יצרנו מערכת אירועים ופעילויות וירטואליות, תמכנו ואנחנו ממשיכים לתמוך במשפחות קשות יום, סייענו ואנחנו ממשיכים לסייע במזון ותרופות למרותקים בבית, העברנו ערכות בידוד לילדים ועוד . אין ספק שלמדנו רבות, הפקנו לקחים ומיום ליום רכשנו ניסיון בהתמודדות עם הקורונה ורכשנו תובנות.

קיימנו מעל 100 ימי בדיקות קורונה במתחמים ייעודיים, הקמנו מתחם חיסונים אזורי, מערך הסברה בכמה שפות, סיוע ברכישת תרופות ואוכל למבודדים וחולים ותמיכה פסיכולוגית בתושבים.

על כך אני מבקש להודות מקרב לב לראשי המכלולים בחירום, לוועדת מל”ח, לחברי מועצת העיר, למנכ”לית העירייה, לראשי המנהלים, למנהלים וכמובן לכל עובדי העירייה וגופי הסמך שלנו על עבודתם המסורה למען רווחתם של התושבים במהלך כל התקופה המאתגרת.

כך החל

קונינסקי הסביר כי כבר בתחילת המשבר כינס את פורום ראשי המכלולים בחירום, בו משתתפים נציגי פיקוד העורף ומשטרת ישראל, על מנת לבצע הערכת מצב, וממנה לצאת לדרך התמודדות עם האויב הבלתי מוכר, הקורונה.

“את המאבק בקורונה ביצענו תוך שליטה, הערכה ובקרה, תוך לימוד מתמשך כאשר אנו מתכנסים לפעמים תוך שיתוף מידע, המלצות לטיפול בחוסן הקהילתי, טיפול בחולים ומבודדים , קיום כאמור של מבצעי בדיקות קורונה ומבצע חיסונים. כל אלו היו ועדיין במוטט שליטה עם אצבע על הדופק לכל אורך הדרך , כל אלו תוך ביצוע תהליכי למידה והפקת לקחים” כך קונינסקי.
המצב היום

מאחר והתקופה היא תקופה של תהפוכות, הלוך וחזור במספר המאומתים, עם או בלי סגרים, עם או בלי חיסונים, ועוד כהנה וכהנה, המצב מחייב, עד כמה שניתן לראות קדימה ברמה העירונית, בכפוף להנחיות הממשלתיות, על כך מסביר קונינסקי: “אין ספק כי האתגר הגדול ביותר היה ועודנו להתמודד מחד עם הסגרים וההגבלות ובמקביל, לסייע לתושבים ולבעלי העסקים להתמודד עם הלא נודע ולהמשיך ולפעול כל העת, לנהל עיר בשגרת עבודה שוטפת ככל שניתן, לרבות פעילות לתחזוקת העיר, לפיתוחה ודאגה לפרנסת התושבים. לכך אני מקדיש משאבי זמן ואחרים בניסיונות בלתי פוסקים לגייס ולשכנע יזמים לבוא לעיר להקים מפעלים וחברות . אנחנו לא הפסקנו ולא מפסיקים ולו לרגע אחד לעבוד”.

איך התמודדתם עם המגפה בתחילתה כאשר סימני השאלה היו כה רבים?

“עם פרוץ המגפה הבנו, יחד עם כל המדינה שהחוליה החלשה היא האוכלוסייה המבוגרת, יצרנו מוקד טלפוני בראשות העובדים הסוציאליים שהתקשרו לכל תושב ותושבת מעל גיל 65 בכרמיאל. דאגנו ליצור רשת שירותים ייעודיים החל מרכישת מזון, תרופות, שירותים רפואיים ועוד. כל זאת בתאום ושיתוף צבא של מתנדבים תושבי העיר, אנשים שאכפת להם שהתייצבו יום יום לחלוקת מזון, ללכת לבית המרקחת להביא לביתם של המבוגרים תרופות ועד לנהל שיחה בטלפון”.

בנוסף בנינו סל שירותים דיגיטליים לתושב. כבר בתחילת הדרך העלנו לאוויר אתר עירייה חדש, יצרנו עשרות טפסים דיגיטליים, פיתחנו אפליקציה עירונית ועם חזרת התושבים לקבלת שירות פרונטלי בעירייה הם נהנים מעמדות אוטומטיות למתן שירותים ומערכת זימון תורים מראש.

הקורונה גילתה שהמנהיגות המקומית היא הדבר הכי חשוב והכי משמעותי במאבק מול הקורונה, בהיכרות שלנו את השטח ואת התושבים, בקשר היום יומי עם התושבים ובצרכים שלהם.

מנסים לחזור לשגרה, מהו האתגר המשמעותי ביותר הניצב כיום בפני שגשוגה של העיר?

נבחרתי לפני שנתיים וחצי ועדיין אין תקציב מדינה משנת 2019, עברנו ארבע מערכות בחירות ארציות ועדיין אין תקציב. עברנו ארבעה גלי קורונה שעדיין משפיעים על הכלכלה הכרמיאלית, עסקים, אנשים שלא חזרו לעבודה. האתגר הגדול הוא להמשיך להצעיד את העיר והתושבים שלנו בהתאם לתכנית שבניתי להבאת מקומות תעסוקה איכותיים.

למרות המצב שאין תקציב ושרים מתחלפים עוד לפני שהכירו את התפקיד והצרכים של השטח, הצלחתי לגייס מיליוני שקלים לבניית מרכז החדשנות קליקה כרמיאל שבו כבר פעילים עשרות צעירים סטארטאפיסטים ויזמים. הצלחתי להקים חממה טכנולוגית לסטארטאפים, הצלחתי לגייס תמיכה של למעלה מ 30 מיליון שקלים להשקעות במיזמים צעירים. שניים מהם הקימו מעבדות בעיר בהן מועסקים תושבי כרמיאל.

אני מוביל שלוש תכניות בינוי עיר שיאושרו מיד אחרי החגים לבניית אזורי תעסוקה חדשים באזור הרכבת ליד מכללת בראודה. בניית המתחמים הללו תחל בשנת 2022 עם סיומם יתווספו לעיר מקורות תעסוקה איכותיים. אתגר נוסף הניצב כיום בפנינו, העלאת הטבות המס לתושבי כרמיאל בנוסף לסיוע בתמיכה בפרויקטים כלכליים שיוסיפו מקומות תעסוקה האיכותיים לעיר.

מה לוח הזמנים הצפוי לכל אלו או לפחות לחלקם?

אני משוכנע שעם אישור התקציב בחודש נובמבר נתחיל לראות סיוע בפרויקטים מחוללי שינוי ובפיתוח כלכלי בעיר.

מה הם החידושים העיקריים שאתה יכול לציין בעיר מאז כניסתך לתפקיד? ביניהם דברים שהיו במצע הבחירות שלך וקרמו עור וגידים? האם ישנם תחומים שבהם סדרי העדיפויות השתנו? אם כן איזה, וכיצד זה בא לידי ביטוי בפועל?

לפני מספר שבועות בדקתי את מצע הבחירות שלי ואני גאה בכך שרבות מתכניותיי בוצעו וחלקן מצויות בתהליכי עבודה, לדוגמה שקיפות וצילום ישיבות מועצה, הכנת תכניות אסטרטגיות לעיר התייעלות וצמצום מספר עובדים מ- 1031 ל- 920, הקמת מנהלת תרבות, הקמת מנהלת ספורט, הקמת מרכז חדשנות, הבאת זאפה לכרמיאל, הקמת חממה ומאיץ טכנולוגי. איחוד קבוצות כדורגל וכדורסל, הקמת מערך אסטרטגי ומערך רכש מרכזי לחיסכון, התייעלות בגופי הסמך, צמצום גירעונות התאגידים והצבת גגות סולריים, כאשר הקמת בית המתנדב מצויה בביצוע כעת וכך גם התייעלות אנרגטית – המצויה בביצוע כיום וכוללת החלפת נורות לד בכל העיר.

הקמת חממה ומאיץ טכנולוגי

בימים אלה מוקמים שבעה מפעלים חדשים באזור התעשייה ובכך יתווספו מאות מקומות תעסוקה בחצי השנה הקרובה.

יתרה מכך, הבאתי השנה בשורה כלכלית משמחת לכרמיאל והיא בכך שמשרד הכלכלה והתעשייה יעניק 38 מיליון שקלים להרחבת ולהוספת מקומות תעסוקה בעיר. בנוסף, כתר פלסטיק ועוד חמש חברות הפועלות בעיר, זכו למענק כולל בגובה של 3.2 מיליון שקלים שהניבו משרות חדשות ויניבו עוד בעתיד.

החלטה נוספת שאני גאה בה היא כי תושבי כרמיאל נהנים החל מה-1 ליוני מ-50 אחוז הנחה בתשלום על חניה ברחבי העיר.

בטחון לתושבים

גם נושא ביטחונם של התושבים זכה ל תשומת לב מרבית: הקמנו מערך של משמר השכונה, מימוש התחייבות ממערכת הבחירות שלי, לחדש את המשמר האזרחי העירוני. הצבנו עשרות מצלמות חדשות ברחבי העיר, מוקד המצלמות העירוני שודרג והוא משמש כמוקד אזורי כולל לחלק מהישובים והכפרים הסמוכים המחוברים למערכות הצפייה. אנחנו יודעים לדווח על ירידה מתמדת באירועי פשיעה ועליה במספר הפיענוחים בסיוע מערך השיטור העירוני ומשטרת כרמיאל.

מה לגבי הספורט?

הקמנו רשות ספורט עירונית המרכזת ומתכללת את כלל הפעילות העירונית בתחומה. העירייה השקיעה ומשקיעה משאבים כספיים רבים כתמיכה בקבוצות התחרותיות – כדורגל וכדורסל בעיר ובספורטאים וספורטאיות, איחדנו את אגודות הכדורסל והכדורגל לקבוצה ואגודה עירונית אחת.
עלינו ליגה בכדורגל וכדורסל. זכינו ב ארבע אליפויות נערים נערות וילדים בכדורסל, הקמנו גם קבוצות נערות וילדות בכדורגל, זכינו בשתי אליפויות ילדים ונוער בטניס שולחן, כאשר בענפים האישיים אנו תומכים בהתעמלות מכשירים ובמועדון קיקבוקבס שזוכים באליפויות הארץ.

מה קורה מבחינת הניקיון והגינון בעיר? יש הרבה תלונות בנושא ברשתות החברתיות

עובדי מינהל שפ”ע עובדים במסירות רבה במשך כל ימות השנה ואני רואה חשיבות רבה בטיפוח ובשיפור חזות העיר.

הקמנו וחילקנו את העיר לשמונה רובעים וכך הקשר עם התושבים הוא יום יומי. אנו מסיימים בימים אלה חוזים ותיקים של כ- 10 שנים עם קבלנים בגינון וניקיון. החוזים החדשים יחייבו אותם לשדרג את איכות העבודה והתפוקות שלהם.

רכשנו חמש משאיות וכלי טיאוט שנכנסו לפני מספר חודשים לפעילות וכך תגבר ותשתפר איכות הניקיון בעיר. בתקופת הקורונה רבים מהתושבים היו סגורים בבתים, רבים בחל”ת, עובדה שהעלתה את היקף האשפה בעיר בכ- 40%.

אגף שפ”ע בעירייה יחד עם מנהל הנדסה והחברה הכלכלית עוסקים בהקמת שלושה פארקים חדשים שיפתחו ברחובות חוחית וצה”ל בסמוך לחווידע, נבצע הקמת מתחם נינג’ה ענק וכמו כן, נקים פארק נוסף בגבעת רם ובכוונתנו להקצות תקציבים גדולים לשיפור חזות העיר.

השקענו ואנחנו משקיעים לא רק בחזות העיר והקמת פארקים, סיימנו לאחרונה שלב נוסף בתהליכי הבטיחות והשקיפות לאזרח ופרסמנו באתר העירייה את כל אישורי הבטיחות השנתיים לכל מתקני המשחק בעיר.

תרבות ופסטיבל מחול כרמיאל

הוקמה מינהלת תרבות המרכזת והמתכללת את כלל הפעילות העירונית בתחומה תוך הקפדה על הנחיות משרד הבריאות. קיימנו בחודשי הקיץ מגוון אירועים ומופעים, חלקם במסגרת פסטיבל מחול כרמיאל שהתקיים זו השנה ה34, לגאוותנו: מופעים של שלומי שבת, עידן רייכל, אביהו מדינה, עברי לידר, מוש בן ארי, אלה לי, מה קשור, נופר סלמאן. עוד הופיעו: סטטיק ובן אל. דודו אהרון, ליאור נרקיס, מירי מסיקה, רמי קלינשטיין, התקווה 6, הפרויקט של רביבו, איתי לוי והשבוע תופיע זהבה בן ומיד אחריה רותם כהן.

פסטיבל מחול כרמיאל, כאן להישאר, לגדול ולהתפתח. בימים אלה ממש אנחנו בוחנים הקמת מרכז מחול ראשון מסוגו. פרויקט ייחודי.

בכוונתנו ובכפוף להנחיות משרד הבריאות, להרחיב את הפעילות התרבותית בעיר לרבות קיום מופעים באמפי ובפארק המחצבות. לפני פרוץ הקורונה יצאנו לדרך עם מתחם זאפה במרכז ברוך עם מופעים כמו של עידן חביב, אביב גפן ואחרים . נמשיך ונחדש את המתחם אחרי החגים, נקיים סדרת קונצרטים והצגות ממיטב התאטראות בארץ.

במערכת הבחירות שלך הרבית לציין את נושא התעסוקה לצעירים והחזרת משפחות צעירות לעיר. מה נעשה בתחום הזה? מהו המצב היום בכרמיאל בכל הנוגע לתעסוקה עתירת ידע?

כאמור וכפי שפירטתי קודם לכן, הבטחתי וקיימתי לעשות כל הניתן על מנת לייצר מקומות תעסוקה בעיר ועוד בטרם פרוץ משבר הקורונה שכפה עלינו בדומה לרשויות מקומיות רבות בארץ, עיכובים בתכניות פיתוח, עם כניסתי לתפקיד הקמתי את היחידה לאסטרטגיה בעירייה.

שהתוצר הכי משמעותי שלה הוא יצירת תוכניות עבודה בטווח הקצר, הבינוני והארוך. במהלך השנה האחרונה, אף הצגנו בפני תושבי העיר את תכנית העבודה עד שנת 2025 בדגש על פיתוחה הכלכלי, החינוכי והתרבותי של העיר. כפי שכבר פרסמנו, התוכנית כוללת הקמת שני מרכזי תעסוקה חדשים, האחד במתחם הרכבת והשני במתחם פארק המדע בסמוך למפעל פרוטליקס.

באלו דרכים נוספות מעודדת עיריית כרמיאל יזמים ומשקיעים להגיע לעיר?

תוך כדי הקורונה לא עצרנו ואישרנו תקציב פיתוח משמעותי בסך של 100 מיליון שקלים. תקציב הפיתוח הוא הדרך שלנו לגייס משאבים ולהשקיע בקידום פרויקטים משמעותיים ובפיתוחה של כרמיאל.


אנו נמשיך בכל המרץ לגייס תקציבים נוספים ולקדם את כרמיאל כמרכז החיים בגליל בכלכלה, בחינוך, בתרבות ובעסקים.
להמשיך לדאוג לבעלי העסקים המקומיים צריך ללמוד לחיות לצד הקורונה ואני רואה חובה להמשיך לדאוג לבעלי העסקים המקומיים הנושאים בנטל הכלכלי. אגרת שילוט זו אגרה שרק בעלי עסקים ומפעלים משלמים וההנחה תיתן להם מעט אויר והרבה סולידריות שלנו כעירייה עם בעלי העסקים.

חינוך

ראשית אני מבקש לשבח את מינהל החינוך בעירייה בראשותו של אודי איזק וכל צוות המנהלים והעובדים במינהל החינוך וכמובן את מנהלי מוסדות החינוך בעיר ועובדי ההוראה וכלל העובדים על עבודתם המסורה וההקרבה שלהם למען המשך פיתוחה וקידומה של מערכת החינוך בתקופת הקורונה, שהציבה בפנינו וממשיכה להציב אתגרים שמדינת ישראל לא התמודדה איתם עד פרוץ משבר הקורונה במרץ 2020.

על הצטיינותה של מערכת החינוך בעיר, יכולה להעיד גם הודעתו בשבוע שעבר של משרד החינוך במחוז הצפון על כך שבתי הספר אורט פסגות ואמית כרמיאל נמנים על בתי הספר המצטיינים במחוז בשנה”ל תשפ”א. בנוסף, רשת אורט, בישרה לנו על כך שמנהל בית הספר אורט כרמים אילן פרסטר נבחר למנהל בית הספר המוערך של הרשת.

במהלך כהונתי ובהובלתו של ראש מנהל החינוך נבנית בימים אלה תוכנית חינוכית אסטרטגית שמטרתה – צמצום פערי לימוד שיצרה תקופת הקורונה, הובלת יחודיות בבתי הספר ועוד.

מה גובה התמיכה התקציבית של העירייה בתלמיד?

הרבה מעל הממוצע. הצבתי את החינוך בראש סדר העדיפויות יחד עם המסע להבאת הפרנסה לכרמיאל בתקציב העירייה ובמסגרת זו, העירייה משקיעה ומתכננת להשקיע מיליוני שקלים.

בנימה אישית – מה אתה מאחל לעצמך בשנה הבאה עלינו לטובה? מה אתה מאחל לתושבי כרמיאל?

בשנה הבאה עלינו לטובה, אני מבקש לאחל לכולנו שנת בריאות טובה, שנת ביטחון ושגשוג כלכלי שהקורונה תהיה מאחורינו. בד בבד עם האיחולים המסורתיים לשנה החדשה, אני אצרף את תקוותי כי יימצא פתרון לכל המחלוקות ויאושר לאחר שלוש שנים תקציב מדינה שיענה על כל הדרישות ויאפשר לנו ראשי הרשויות לפתח ולקדם פרויקטים ושירותים לרווחת התושבים.

עליזה רוזן הברמן

Read Previous

הכרמיאלית ששווה זהב

Read Next

החינוך זו מערכת שלא עוצרת אף פעם

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן