הגליל.נט – מבית עיתון קול כרמיאל והגליל

יום העצמאות עבורי

לקראת יום העצמאות השבוע ביקשנו מכמה תושבי העיר לספר על “יום העצמאות שלי”, מה משמעות היום הזה עבורי? איך אני חוגג או מציין? ראש העירייה משה קונינסקי משתף אותנו לראשונה בנושא. שמחנו להכיר פנים ורגשות נוספים שלו כמו גם של כל המשתתפים

משה קונינסקי ראש העירייה משתף מה סמלו של חג העצמאות של המדינה עבורו

אחרי השנה המאתגרת – משבר הקורונה שעברנו, שלושת הסגרים, ההגבלות ועוד, העצמאות של מדינת ישראל עבורי היא כפולה ומכופלת. למדנו להעריך בשנה האחרונה את כל מה שנראה היה לנו כמובן מאליו. למדנו להעריך את העצמאות האישית של כל אחת ואחד מאתנו, למדנו להעריך את חשיבותה של המשפחה, למדנו להעריך את הערבות ההדדית יוצאת הדופן של תושבי כרמיאל, למדנו להעריך גם את עוצמתה של מדינת ישראל שידעה לדאוג לחיסונים נגד קורונה והיינו למעשה למדינה הראשונה בעולם שחזרה לחיי שגרה.

יום העצמאות עבורי הוא רב משמעות למדתי להעריך את העצמאות, כילד בן 9 כשחוויתי את מלחמת יום הכיפורים. אני זוכר עד היום את האזעקה, כילד את החשש שקינן לעתידה וקיומה של המדינה. הייתי בן יחיד להורים ממשפחת ניצולי שואה שלא הצליחו להסתיר באותה עת את החשש הקיומי למדינה, כפי שביטאו גם מנהיגי המדינה. אני זוכר את אבי מגויס למילואים עת נפרד לשלום מהיר מאמי.

לכן, הניצחון במלחמת יום כיפור, והעצמאות שניסינו והדגש שניסינו לחגוג שנה לאחר המלחמה זכורים לי היטב. הנפנו את דגל ישראל ביום העצמאות ואני זוכר את הטעם מהול בעצב בשל נפילתם במלחמה של כמעט שלושת אלפים חיילים וקציני צה”ל שבמותם ציוו לנו את החיים והצילו את מדינת ישראל. גדלתי בבית שחינך אותי לכבד את סמלי המדינה . הוריי סיפרו לי כל פעם מחדש בהתרגשות גדולה את החשיבות של מדינה יהודית בארץ ישראל, הדגישו תמיד כי אין לנו ארץ אחרת. זה גם היה ועודנה הדרך בה חינכנו רעייתי סוזי ואני את ארבעת ילדינו. אני מתרגש כל פעם מחדש בטקסים שבהם מניפים את דגל המדינה ובעת שירת המנון התקווה. עבורי זו מהות של קיומנו במדינתנו. בביתי מונף דגל ישראל בכל עת ולא רק לפני יום העצמאות. אני גאה על היותי ישראלי וגאה בעם היהודי.

החינוך לאהבת המולדת הביאה אותי לרצות להתגייס לשירות הכי משמעותי אפשרי וכך עברתי את כל המיונים לקורס טיס כולל גיבוש, אלא שהוריי למרות בקשותיי החוזרות ונשנות סרבו לבקשתי לחתום על זכות שירות בן יחיד, לכן שובצתי לפרויקט מיוחד של בנים יחידים שהוכשרו להדרכה בטירונות וקורס מ”כים ייחודי. עם סיומו, שובצנו כל המסיימים לבסיסי הדרכה. שירתי כמדריך בבסיס ההדרכה של חיל הקשר. לאחר מכן הדרכתי במכללת פו”מ וקצינים סיימתי כמפקד צוות הדרכה האחראי על הכשרת חניכי קורסי ההדרכה בבסיס ההדרכה בה”ד 7.

כאיש מילואים שימשתי שנים כאחראי תקשורת בבסיס אסטרא בחרמון. לאחר מכן עוד בשירות המילואים עשיתי הסבה ושובצתי במעמד של קצין אב”כ בבסיס פיקוד העורף במרחב זבולון , היה זה בתקופת האיום הכימי ביולוגי .היינו בין הראשונים שהכשירו צוותים ואמנו אזרחים למלחמת אב”כ. ביום העצמאות הקרוב כמו בכל אלו שקדמו אני מתרגש ונפעם מהעם שלנו ושמח שאני יכול לשרת כנבחר ציבור ולעשות כל שביכולתי למען כולם.

טניה מזרסקי מ”מ ראש עיריית כרמיאל

משמעות היום הזה עבורי “יום העצמאות” הוא יום בו מציינים את הקמת מדינת ישראל – מדינה יהודית, מקום בטוח ובית לעם היהודי שהיה מפוזר ואינו מוגן בכל רחבי העולם. זהו יום ההולדת של מדינת ישראל. כמו שלכל אדם יש יום הולדת שבו הוא מקבל ברכות ואיחולים ביום הזה זו הדרך לחגוג יום הולדת למדינה שלנו.

כמעט לכל מדינה בעולם יש תאריך שמציינים בו עצמאות. תאריך זה יכול להיות קשור או לחתימה במעמד מיוחד על מסמך הממשלתי הרשמי שמצהיר על עצמאות המדינה או קשור לאירוע ההיסטורי של השחרור מכיבוש ותום המלחמה.

במדינת ישראל זה שונה. מדינת ישראל נולדה כיחידה פוליטית חדשה לגמרי. מדינה שנולדה בעקבות פעילות בשני מישורים: לאומי ופוליטי. עד היום אנו ממשיכים להצהיר על עצמאותנו על הבמה העולמית.

בעיניי עצמאות זאת יכולת לקבל החלטות ולפעול באופן עצמאי. שנה אחרי שנה מדינת ישראל מתבגרת ומתחזקת פנימית וחיצונית. ציון יום העצמאות מתחיל ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. יום שבו עושים סוג של חשבון נפש ותזכורת כואבת למחירה של העצמאות. של הבית שיש לנו.

אני משתתפת בטקסים ומפגשים עם משפחות שכולות ,ליבי מתמלא בעצב וגאווה כאחד. בערב כמו כולם, יחד עם בני, תמיר, אנחנו מחכים לזיקוקים ולמופע של מוזיקה ישראלית. כמו בכל החגים ובכל מועדי ישראל אני משתדלת להיפגש ולחגוג עם בני המשפחה ועם החברים סביב שולחן ערוך או מנגל. לתלות דגלים במרפסות אצלי ואצל ההורים שלי. השנה חוגגים את יום העצמאות ב-15 באפריל– יום הולדת של אמי, לכן נחגוג יחד עם בני המשפחה.

עדית גל מנהלת חטיבה עליונה פסגות ויו”ר שותפות כרמיאל/משגב פיטסבורג

יום העצמאות שלי מתחיל שבוע לפני. ביום הזכרון לשואה ולגבורה. אי אפשר לנתק את הזיכרון של מה שהיה כשלא הייתה לנו מדינה, לבין יום הזכרון לחללי מערכות ישראל, לבין יום העצמאות. אצלי החיבורים קיימים תמיד.

אבי תמיד אמר שיום עלייתו ארצה הוא יום הרבה יותר שמח מיום הולדתו. אם אני צריכה לבחור ב”תמונות” שיבטאו את השרשרת הזו, הרי היא תמונת הורי, שעלו מאירופה העשנה בעליית הנוער והגיעו לאלוני יצחק, תמונות של כולנו (לאורך השנים והדורות) במדי צה”ל, ותמונות שלושת ילדי, שבחרו לחנך בני נוער כדרך חיים, כל אחד בדרכו. זהו העם היהודי, זוהי מדינתו, זוהי עצמאות ועלינו לשמור עליה ולהיות ראויים לה.

לעיתים אנחנו משתתפים בחגיגות בערב יום העצמאות. אוהבים שירה בציבור והרקדות. מסורת במשפחתנו לא מפספסים את חידון התנ”ך העולמי.

רז טישלר יו”ר היכל התרבות

יום העצמאות בשבילי הוא יום של גאווה ושמחה על הזכות שניתנה לי לחיות, לגדול לשרת ולהיות חלק ממדינת ישראל.

הצמידות יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל מחדירה בי את החשיבות וההכרח הרב שמוטל עלינו להמשיך את הציווי שציוו עלינו החללים במותם לשמור, לקיים ולהמשיך להעצים את מדינת ישראל.

המסורת אצלנו היא וגם השנה, כמו אצל מרבית עם ישראל, חגיגות המנגל אצל גיסי שידוע במטעמיו ואהבתו לעל האש יחד עם המשפחה.

אבי קוריאט חבר מועצת העיר

חג עצמאות תשפ”א מקבל משמעות אחרת כי השנה אנחנו באמת עצמאיים לאחר שנה של סגרים וחוסר יכולת להיפגש ולחגוג בצוותא.

עצמאות בשבילי זה חופש של בחירה, חופש של עשייה חברתית וקהילתית. מדינת ישראל היא מדינה חזקה בעלת יכולות צבאיות, מדעיות וחברתיות ואני מאחל למדינה שלנו שלווה וביטחון.

את יום העצמאות הזה נחגוג בחיק המשפחה ברמת הגולן עם מאכלים ישראליים ביתיים וכמובן מוזיקה ישראלית. אני מאחל למדינה שלנו בכלל ולעירנו כרמיאל בפרט יום עצמאות שמח עם המון בריאות טובה ואיתנה.

מירב סרמילי יו”ר ויצו כרמיאל

יום העצמאות שבא מיד אחרי יום השואה , המשך ישיר ולא קל של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל יום שמזכיר לנו שאנו חיים כאן בזכותם “במותם ציוו לנו את החיים”.

יום שמזכיר לנו כמה חשובה העצמאות והביטחון, תזכורת לכולנו איזו זכות יש לנו לחיות במדינת ישראל. כמה חשובה האחדות והערבות ההדדית, לשים בצד ביום הזה ובכלל את כל המחלוקות.

ההתרגשות כל פעם מחדש מדגל המדינה, משירת התקווה. מדינת ישראל נצבעת בכחול לבן . יום שבו אנו הכי ישראליים. יום העצמאות עבורי היא עצמאות אישית כאישה, החופש להביע, החופש לבחור.

אנחנו חוגגים ומציינים את יום העצמאות בפקניק משפחתי עם חברים, עושים על האש מהצהריים ועד הערב , מוסיקה ועוד .

מקפידים על קישוט החצר והרכב בדגלי ישראל. מסורת משפחתית במשך שנים הייתה צפייה בטקס הדלקת המשואות, למחרת צפייה בחידון התנ”ך, לעקוב אחר מטס יום העצמאות.

זו הזדמנות לומר יום העצמאות 73 שמח ומהנה לכל תושבי כרמיאל.

גלית הופמן יו”ר נעמ”ת מרחב כרמיאל

יום העצמאות עבורי הוא יום של תחושת ביחד עצומה וגאווה גדולה. המפגש של תושבי העיר במדרחוב או באירועים נותנת לי שוב הרגשה של קיבוץ כמו שהיה בשנות ה 70 בהן גדלתי כאן.

אני תמיד נזכרת באירוע מרגש שחוויתי עם משלחת טקסים עמה נסעתי כראש המשלחת לערוך בפיטסבורג את טקס יום הזיכרון לחללי צה’’ל לקהילה היהודית וחגיגות יום העצמאות למחרת. ברגע ששרנו בתום הטקס את התקווה.

הדמעות ששטפו את עיניי ואת עיני המשתתפים בקהל חידדה אצלי את הגאווה הגדולה והביטחון שיש לנו מדינה ומקום בטוח לכל יהודי שיבחר לגור בה.

אני מאוד אוהבת לקשט את הגינה בדגלים, במעונות נעמת תמיד כייף לראות את הקישוטים ולחוות עם הקטנטנים שלבושים בכחול לבן. אני מאוד אוהבת את המפגש המשפחתי של כולנו ההורים האחים והאחיות.

השנה ארד לאמפי בערב ואהנה עם כולם. ולמחרת בצהריים עם המשפחה ובערב עם הקהילה הרפורמית ידיד נפש.

דור שפרלינג, רכז הנוער העובד והלומד

חשובה לי ההצמדה של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה ליום העצמאות. כחייל מילואים אני מבין את הקשר בין שמירה על המדינה והריבונות שלנו בישראל.

אני אוהב לשלב את האישי וההדרכה. בבוקר לחלק זרים למשפחות השכולות כחלק ממבצע זר לנופל של הנוער העובד והלומד ובערב לצאת ולבלות עם החברים שלי בקיבוץ המחנכים. ל

חגוג את עצמאות המדינה שלנו. יום למחרת בבוקר אנחנו חוגגים בחברת כל החברים בקיבוץ ובערב עם החניכים שלי בקן.

גם השנה אהיה אחראי על חלוקת הזרים בבית העלמין ובערב נלך כל החברים להופעות העירוניות. למחרת נחגוג בקיבוץ המחנכים בעיר ובערב נקיים מסיבה כחול לבן עם החניכים בקן. ככה אני אוהב לציין את יום העצמאות. עם האנשים שאני אוהב.

תומר הופמן מנכ”ל חברת קומיוניטיס

יום העצמאות עבורי הוא יום מיוחד שבו תוך שעה אנו עוברים מזיכרון לחגיגה, יום של בירור האם השנה אני ומדינתי יותר עצמאים וחופשיים ממה שהיינו בשנה שעברה.

במשך שנים רבות בהן ניהלתי את אגף הנוער העירוני, זה היה יום עבודה שבו ניהלתי אירועים רבים ובימות נוער.

כאשר נולדו ילדי השתדלתי להיות איתם ביום למחרת בחגיגות לילדים. בשנים האחרונות זהו יום שבו המשפחה המורחבת נפגשת בעיקר לאכול.

נחגוג בפגישה משפחתית וגם בפעילות של הקהילה הרפורמית בכרמיאל ביום חמישי בערב, מסורת שהתחלנו לפני ארבע שנים בשירים, סיפורים ואוכל כמובן.

עליזה רוזן הברמן

Read Previous

חוגגים עצמאות ובגדול בכרמיאל!

Read Next

שירות חדשני במרכז הרפואי לגליל כמו במרכז הארץ

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן