הגליל.נט – מבית עיתון קול כרמיאל והגליל

זה לא נעים לראות גן סגור

הוחלט לאחד מספר גני ילדים, שהרישום בהם מועט, מדוע נבחר דווקא מבנה הגן הכי גרוע? שאלה זו נותרה ללא מענה גם אחרי ההסברים המלומדים של עיריית כרמיאל

הכל החל כאשר נודע להורי הגנים איריס, סביון ורימון על כוונת עיריית כרמיאל לאחד את הגנים הללו עם גן התמר במבנה של זה האחרון שהוא הגרוע מכולם. לא זו בלבד שנוצר מצב בו יידחקו מספר רב של ילדים בגן אחד, אלא שהמבנה שנבחר לאכלס את הגנים המאוחדים הוא הגרוע מכולם בכל הפרמטרים הפיזיים.

במכתב שנשלח לראש מינהל החינוך בעירייה אודי איזק ולרכזת הגנים לימור סלע, ואשר העתקים ממנו הועברו לידי ראש העירייה משה קונינסקי, למנכ”ל העירייה שולה מנחם ולמפקחת על הגנים במשרד החינוך אורנה ממן הם כותבים: “אנו הוריי גן איריס, סביון ורימון מערערים על החלטתכם לסגור את גן איריס ודורשים לפעול לטובת הילדים.

השבוע נודע לנו כי לשנת הלימודים הבאה תשפ”ב, ילדיי גן רימון ,גן סביון וילדיי גן איריס שאמורים לעלות לגן איריס אוחדו לגן תמר, וגן איריס ייסגר.

החלטה זו תמוהה, שכן איחוד הגנים יגדיל משמעותית את מספר הילדים בגן. “לא יתכן כי 35 ילדים ישהו בבניין שלא עומד בתקנים בטיחותיים בנוסף לצפיפות העגומה הקיימת בגן תמר. המבנה של גן תמר קטן יותר מהמבנה של גן איריס, המקלט ומבנה אינם עומדים בתקן של חוזר מנכ”ל.

בכל שנה בעונת החורף בגן תמר החצר מוצפת, שזה לא סוד לאף אחד מעובדיי העירייה. בקיץ החצר מלאה צואת חתולים, לא אחת הורים התלוננו בנדון ושום דבר לא השתנה. בניגוד לגן תמר שתחזוקתו הוזנחה במשך 30 שנה, לא נעשו מאמצים לתת מענה הולם כפי שילדי ישראל ראויים” מסבירים ההורים.

בהמשך פנייתם את משווים ומציינים את מצבו של גן איריס אותו עליהם לעזוב למורת רוחם: “מצב המבנה והחצר בגן איריס במצב מרווח שיכול להכיל מעל 30 ילדים בגן, המבנה בטיחותי, המקלט נמצא בתוך הגן וגודלו פי שתיים מגודלו של גן תמר. הגן מרוחק מהכביש מה שנותן שקט נפשי להורים. בנוסף לכך, בגן איריס לומדים ילדים של עולים חדשים. צוות הגן מיומן לקלוט את ילדי המהגרים ולתת מענה הולם ומקצועי”.

ההורים ממשיכים ומדגישים: “גן איריס בטיחותי בהרבה לילדים, שטחו כפול ועל כן יכול להכיל מעל 30 ילדים ללא צפיפות, לכן הגיוני יותר שהגנים יואחדו למבנה של גן איריס”.

לדברי ההורים מצבו וגודלו של גן תמר הוא הסיבה שקייטנת הקיץ נפתחת במבנה של גן איריס, כי בשל גודלו, ניתן להפעיל ברווחה את שלושת הגנים. “מה שנכון לקייטנה נכון גם לשנת הלימודים” הם אומרים.

נימוק נוסף של ההורים, חשוב לא פחות הוא המשברים שעברו ילדי כל מערכת החינוך בשל משבר הקורונה בשנה וחצי האחרונות: “ילדינו עברו תקופה לא פשוטה, הם זקוקים ליציבות רגשית וחברתית, לא יתכן אחרי משבר כה קשה שחוו הם ייאלצו לעבור עוד טלטלה נפשית בהעברת גן נוסף. זו זכותנו לדרוש שגן איריס ימשיך לתפקד ואין הצדקה לסגירתו. ילדינו לא הפקר ולא צריכים לעבור טלטלות נוספות”.

ההורים מציינים גם את איכותו של הצוות בגן איריס כגורם מכריע נוסף, מחמיאים לעבודת הצוות בימי הקורונה הקשים וכן בעבודה השוטפת: “מעביר תכנים והכנה לכיתה א’ בצורה מקצועית, סובלנית, ואיכותית. הגננת והסייעות בעלות גישה מקצועית לילידם. ניתן מענה פרטני לכל ילד וילד. דבר זה ניכר בתקופת הקורונה, כשהגננת ידעה לגייס את הילדים למפגש יומי והפעלה מרחוק. יש לציין שנתינה כמו של הגננת מירב וצוותה נדירה וראויה להוקרה”.

תגובת עיריית כרמיאל: “אנו נערכים לפתיחת שנת לימודים ב 80 גני ילדים בעיר. עיריית כרמיאל קשובה לצרכי ההורים ומחויבת לדרישות בטיחות של משרד החינוך. הביקוש לגן איריס ירד מתחת לרף התקן המוכר על ידי משרד החינוך ולכן נדרשנו לבצע התאמות שכללו איחוד עם גנים בהם היה ביקוש גדול יותר. נכון להיום צפויים בגן המאוחד 29 ילדים ולא 35. אנו קשובים לרחשי הורים ולכן יידענו אותם כי במידה ויהיו שינויים לטובה ומספר הילדים יגדל ויאפשר הכרה של משרד החינוך בתקן נבחן את ההחלטה שוב.

תגובת משרד החינוך: “על-פי החלטת מנהל אגף ארגון מוסדות חינוך, הוחלט כי לא ניתן לאשר תקצוב של גני-ילדים לא תקניים בשנת הלימודים הקרבה.

בהתאם, ההחלטה על סגירת גנים מצויה בידי הרשות המקומית. מבדיקה מול עיריית כרמיאל עולה כי הרישום לגן הילדים איריס היה נמוך ביותר ולפיכך החליטה העירייה לאחד את שני הגנים. בהתייחס לטיעוני הבטיחות, הנושא ייבדק לעומק בין קב”ט מחוז הצפון וקב”ט הרשות המקומית.

עליזה רוזן הברמן

Read Previous

טקס הענקת תארים חגיגי במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה

Read Next

הפנים היפות של עובדי עיריית כרמיאל

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן