בפריפריה חיים פחות ומקבלים פחות

משתפפי פאנל הבריאות , ועידת הגליל 2022קרדיט צילום - jinipix

משתפפי פאנל הבריאות , ועידת הגליל 2022קרדיט צילום – jinipix

ועידת הגליל התקיימה ביום שלישי האחרון בהשתתפות מנהיגים ומנהלים בצפון באתגרים הייחודיים של הפריפריה

בפאנל תחת הכותרת “בפריפריה חיים פחות ומקבלים פחות” השתתפו מנהל המרכז הרפואי זיו ופרויקטור הקורונה הפרופ` סלמאן זרקא, פרופ’ מסעד ברהום (המרכז הרפואי לגליל), ד”ר מרדכי דיין (מנהל מחוז צפון שירותי בריאות כללית), ד”ר איל פרומן (מנהל מחוז צפון מכבי שירותי בריאות), ד”ר הגר מזרחי ראש מערך הרפואה במשרד הבריאות, ד”ר אריה ביטרמן (מנהל המחלקה הכירורוגית במרכז רפואי כרמל וסגן ראש ההתאחדות הרפואית).

פרופסור זרקא דיבר על העיסוק המתמיד בקידום השוויון בבריאות בין מרכז לפריפריה ובהנגשת שירותי רפואה איכותיים קרוב לביתם של תושבי הגולן והגליל: “השיח החשוב הוא לא רק על משך החיים של תושבי הצפון אלא גם ובעיקר על איכות החיים.

מערכת הבריאות זקוקה ליותר משאבים. ראינו זאת גם בחורפים וגם בקורונה. גם כשחל שיפור, זה לא מספיק. כשחסרים משאבים מרגישים את המחסור יותר בצפון. חייבים לקדם יותר מיטות אשפוז ויותר תקנים עבור בתי החולים בצפון משום שכבר היום אנו נמצאים בפיגור מול מרכז הארץ ומדינות ה OECD. שיעור הרופאים בצפון הוא חצי לעומת תל אביב 2.2 לעומת 4.4 ל- 1,000 תושבים”.

“השיח החשוב הוא לא רק על משך החיים של תושבי הצפון אלא גם על איכות החיים. לא יכול להיות מצב שבוא חולה סוכרת מקרית שמונה, הזקוק לטיפול בתא לחץ כדי להציל את הרגל שלו מכריתה, יאלץ לנסוע עד חיפה שעות ארוכות בכול יום, יותר מחודש ימים.

זה לא סופרים בשנות חיים אלא באיכות חיים. אני רוצה להודות לשר הבריאות ולשר האוצר, כמובן למנכ”ל הבריאות פרופ’ נחמן אש ולשותפים בשלטון המקומי על ההחלטה להקים תא לחץ בזיו בחודשים הקרובים” סיכם פרופ’ זרקא.

פרופסור ברהום – “כולנו בעד קיצור התורנויות אך מתקבלות החלטות פזיזות. השר פורר היה השר היחידי שהזמין אותי לירושלים.

משרד הבריאות, הרגולטור, מנציח את הפער בין הפריפריה למרכז. אני מטפל באזרחים שהלכו לאותו צבא, לאותו שירות לאומי, שחיים באותה מדינה, אבל מקבלים שירות יותר זניח ופחות מכבד.

ההשקעות חייבות להיות גדולות הרבה יותר. כל מה שמגיע לפריפריה זה מעט מדי ומאוחר מדי לחלק מהחולים”.

הדברים נאמרו במסגרת ועידת הגליל ה-10 המתקיימת במגדל העמק בהובלת המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל והרשות לפיתוח הגליל ועומדת השנה בסימן ‘הופכים את הגליל למרכז’.

בוועידה משתתפים בכירים רבים ומטרתה היא להעלות את אתגרי הגליל על סדר היום הציבורי, כאשר את תוכן הועידה קבע ‘השטח’ – עשרות מרכזי הצעירים הפועלים בגליל שהתכנסו טרם הועידה לכנס מקדים.

מרכז הצעירים בכרמיאל, קיבל בועידת הגליל ה-10 פרס הצטיינות על מיזם “מועדון קריירה” שהוא מוביל בשנתיים האחרונות.

מרכז צעירים כרמיאל קיבל אות פרויקט מוביל

השר לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל, עודד פורר העניק במסגרת הוועידה אות פרויקט מוביל בתחום הקריירה במרכזי הצעירים.

הטקס התקיים במסגרת הוועידה בה קיבלו חמישה מרכזי צעירים שהצטיינו את האות.

ראש העירייה משה קונינסקי שהשתתף בטקס בירך באותו מעמד: “מברך את צוות עובדי מרכז צעירים כרמיאל שעומד מאחורי העשייה בשטח.

מיכאל גינקר, ג׳ניה גולדשטיין, השר עודד פורר, משה קונינסקי, אילן שוחט, ניצן קורקין. צילום – jinipix

את מנהלת המרכז ג’ניה גולדשטיין, את מנהל האגף לפיתוח דמוגרפי מיכאל גינקר ואת מחזיק תיק הצעירים, חבר מועצת העיר עו”ד חיים שוקרני על ההובלה, השותפות והחזון שהביאו את המרכז למקום זה”.

קונינסקי הוסיף בדבריו בכנס: “מדינת ישראל חייבת להעביר את כובד המשקל אל הגליל, לסייע להביא תעסוקה חכמה כזו שתותיר את הצעירים כאן. בעוד כחודש יתכנס בכרמיאל הכנס הכלכלי של הגליל, בו תוצג הצעת החלטה לממשלה לפיתוח הכלכלי בגליל”.

עליזה רוזן הברמן

Read Previous

נחנך בית המתנדב והגמלאי

Read Next

יריד חשיפה עירוני ומעורבות חברתית לתכנית לנוער בכרמיאל

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

נגישות