אפרים לאווי מכרמיאל הקייס הראשון של העדה האתיופית שנולד בישראל

קייס אפרים לאווי נבחר לקייס הקהילה האתיופית במחוז חיפה

אביו, סבו וגם סב-סבו היו קייסים, והמסלול של אפרים לאווי היה ברור למשפחתו מרגע שנולד כאן, בישראל – הוא יהיה קייס. כשהיה בן 13 הכריז עליו אביו כממשיכו, אך הרצון לשרת בצבא דחה את הייעוד. “בשנה הראשונה בשירות הבנתי שצבע העור עושה אותי שונה, ושאני רוצה להמשיך את הדרך שספגתי בבית”, מספר הקייס “הצבר” הישראלי הראשון.

אביו של אפרים שהיה קייס מכובד באתיופיה, אבל בארץ קראו לו “ספק יהודי” ודרשו ממנו לעבור גיור וברית , לא נשבר והנחיל את האהבה לדת ולעם היהודי שהם חלק ממנו מאז ומתמיד, כך אפרים החליט ללכת בדרכו ולשמש מנהיג דתי. הקייס הראשון שנולד בישראל.

ייס אפרים עם שרת הקליטה פנינה טמנו שאטה צילום משרד הקליטה

מעמד קבלת המינוי

מנכ”ל המשרד לשירותי דת, שמעון (מוני) מעתוק הוסיף: “המשרד נותן דגש מיוחד ליישום החלטת הממשלה למינוי רבנים וקייסים. אנו צפויים להשלים את יישום החלטת הממשלה עד סוף שנת 2022”. יו”ר המועצה הדתית בחיפה, הרב משה דגן: “כניסתו של קייס לאווי לפעילות במועצה הדתית תפיח חיים בבני הקהילה בעיר”

במעמד קבלת המינוי אמר סגן השר לשירותי דת מתן כהנא: “אני מברך את הקייס הנבחר אפרים לאווי שיזכה לקדש שם שמים בתפקידו ולהנחיל את מורשת העדה לבני הקהילה”.

לאחר ההודעה אמר קייס אפרים: “לאחר המתנה ארוכה, אני רוצה להודות לבורא עולם אבא שבשמיים שמזכיר לי תמיד שאין כמו הכרת הטוב על כל מה שיש ואין לנו.

רז טישלר עם קייס אפרים

לאבי מורי קייס ציון לאווי זצ”ל שנטע בי את תורתו מגיל קטנות, לאמי הצדיקה שדחפה אותי גם כשאני ויתרתי לעצמי, לרעייתי הצדיקה שהיא היא כוחי ועוצם ידי להנהגה הרוחנית של בית ישראל לדורותיהם, לבני המשפחה ולחברים שהיו לצדי לאורך כל הדרך, וכמובן לא אשכח, תודה לך, שרת העלייה והקליטה של מדינת ישראל פנינה תמנו שטה , נכדתו של הקייס הגדול אשטו מהרט זצ”ל, נינתו של קייס הקייסים מהרט טיים זצ”ל, צאצא של הנזיר הגדול אבא מהרי זצ”ל, אשר מורשת ומסורת אבותינו לנגד עינייך תמיד על התמיכה בהמשך ההכרה בכהני הדת של בית ישראל”.

הוריו של קייס לאווי עלו ארצה במבצע משה באמצע שנות השמונים ונקלטו בכרמיאל. הוא נולד כאן בכרמיאל בשנת 1987. למד כאן, שירת בצבא, במילואים. למרות גילו הצעיר, הוא משמש כמנהיגה הרוחני של הקהילה והנציג הראשי שלה מול הממסד, שנים רבות. הוא נשוי ואב לחמישה ילדים.

קהילת יוצאי אתיופיה בכרמיאל

באשר למצבה של הקהילה בכרמיאל הוא מציין כי כאן במידה שהיא קיימת היא בדרגה הנמוכה ביותר בהשוואה ובאופן מוחלט, בעיקר מתבטאת ברמה המוסדית כמו משטרה . “כמי שנולד כאן אני יכול להגיד שלא חשנו כל הבדל עם ילדי הוותיקים או העולים ממדינות חבר העמים, כאן גדלנו ככרמיאלים ישראליים לכל דבר, לגן ולבתי הספר הלכנו עם כולם , ככל ילדי העיר, כך גם ילדנו שהם כבר דור שני לילידי העיר. האינטגרציה בכרמיאל היא דוגמה . דווקא העובדה שאני מכרמיאל וכאן השילוב של העדה כל כך טוב מאפשר לי לפעול למען כל אותם נושאים כל כך חשובים , כי אני מכיר ויודע שאפשר אחרת”.

מנהיג רוחני פורץ גבולות

משכך קייס אפרים הפך למעשה לדמות ייחודית , למנהיג ברמה ארצית, בנוף קהילת יוצאי אתיופיה בנוסף לזו שבכרמיאל. הוא לא בחל בהבאת עמדות ביקורתיות כלפי הממשלה הקודמת קודמת.

לדוגמה מתח ביקורת חריפה ואף תקף אותה על מה שהוא כינה “חוסר המאמץ שהיא משקיעה בהחזרתם של אברה מנגיסטו וכן גופותיהם של הדר גולדין ואורון שאול מרצועת עזה, זאת בהשוואה למאמצים הכבירים שהושקעו בשחרורה של נעמה יששכר מהכלא הרוסי.”

יתרה מכך הוא מתח ביקורת נוקבת, לא בפעם הראשונה על היחס של הממשלה והמדינה ביחסם כלפי העדה לדוגמה במסגרת אירועי יום השואה הבינלאומי בסימן 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ שנערך בהשתתפות עשרות מנהיגים מכול העולם, הוזמנה אמה של נעמה יששכר, לפגישתם של פוטין ונתניהו במעון ראש הממשלה כדי לדון בחנינת בתה, אז אמר “הדבר מקומם במיוחד, האירוע לציון יום השואה הבינלאומי נוצל על-ידי הממשלה לעשיית הון פוליטי , והתברר כי הכול כשר ונקי למען המטרה, זאת בעוד שלמען צדק אמתי אשר לו ממתינים בני הקהילה האתיופית למעלה מ-4 עשורים, לכך אין זמן”.

זה לא הסוף זו רק ההתחלה

לסיכום הוא אומר: “זה לא הסוף זו רק ההתחלה. התחלה של סוף אחר, נמשיך להיאבק על הרחבת סמכויותינו ביניהן הזכות והסמכות לחתן את בני קהילתנו כמסורת אבותינו. אז חברים יקרים, זה לא הסוף זו רק ההתחלה”.

עליזה רוזן הברמן

Read Previous

סגן א' מכרמיאל על מגרש המסדרים של קורס טיס מספר 184

Read Next

ראש העירייה משה קונינסקי דורש להחזיר את מסלולי האוטובוסים לתוואי המקורי

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

נגישות