הגליל.נט – מבית עיתון קול כרמיאל והגליל

אני מכיר בחשיבות ריקודי העם עבור עשרות אלפי רוקדים ומאות מדריכים

הרקדות נוסטלגיה המוניות ממתינים לשובן צילום אלכס הובר

שר התרבות והספורט חילי טרופר : אני מכיר בחשיבות ריקודי העם עבור עשרות אלפי הרוקדים, אנו פועלים במרץ על מנת שבסופה של שנה קשה זו יוכלו לחזור לעשות את מה שהם אוהבים.
בתחילת השבוע הקרוב נפגש עם משרד הבריאות במטרה להכניס לתקנות מתווה מסודר של ריקודי עם במסגרת התו הירוק.

מאז פרצה הקורונה לחיי תושבי המדינה, לפני יותר משנה, שותקו כל פעילויות התרבות והספורט, כמובן לצד כל המשק הכלכלי והחינוך .

סגר רדף סגר ומעת לעת ניתנו הקלות לפעילויות מסוימות מן הנחוצות יותר והנחוצות פחות אך ניתנו. כאשר המשך נפתח סוף סוף לפעילויות ספורט ותרבות, נותר ענף אחד מבלי כל התייחסות של השלטונות, משל לא היה קיים כלל.

הרקדות המוניות בפסטיבל מחול כרמיאל , צילום אלכס הובר

ריקודי העם שהפכו לחלק בלתי נפרד מהתרבות הארץ ישראלית, תרבות בה עוסקים עשרות אלפי רוקדים מכל שכבות האוכלוסייה ללא הבדלי גיל , בכל שבוע במשך כל השנה. נוסף לכך זהו ענף כלכלי המושך אליו מדריכים ויוצרים כוריאוגרפים מוכשרים העושים מלאכתם ופרנסתם מעיסוק בהדרכה והרקדת המונים. פסטיבל מחול כרמיאל שהתקיים במשך 32 שנים ברציפות, בהצלחה מסחררת, בוטל בשנת 2020 יחד עם כל עולם התרבות.

בחודשים האחרונים עם השינויים שחלו בגישה לפעילות המשק בכלל, כתוצאה מהליך החיסונים המאסיבי, והורדת קצב התחלואה שהתלווה, החל המשק להיפתח וכך חזרו גם בהדרגה פעילויות התרבות, הספורט, הלימודים, החנויות וככלל המשק מנסה לחזור לפעילות . אלא שדווקא ריקודי העם תחום שכאמור עוסקים בו עשרות אלפים מדי שבוע נותר ללא כל התייחסות, הרוקדים והמדריכים, הכוראוגרפים וכל העוסקים רואים בעיניים כלות כיצד רק לעיסוקם לא ניתן פתרון.

בשבועות האחרונים החלה פעילות של מספר מדריכים מובילים ובכללם גם חברי הארגון היציג עמותת ארגון המדריכים , על מנת להציב את ענף ריקודי העם על סדר יומה של ועדת הקורונה.

המחאה מגיעה לריקודי העם והמחול העממי צילום פרטי

היום נתבשרו הרוקדים והמדריכים כי חלה התקדמות ניכרת בנושא אישור מתווה שיאפשר חזרה לרחבות ריקודי העם. את הבשורה העביר גדי ביטון המנהל האומנותי של פסטיבל מחול כרמיאל, וראש מדור ריקודי עם במשרד התרבות והספורט, לאחר דיון שקיים יחד עם חברים נוספים ובו נקבעו הסדרים שיאפשרו חזרה לרחבות הריקודים.

בהסבר נכתב בסעיף פעילות ספורט עממית: "ניתן לקיים פעילות ספורט עממית, לרבות פעילות מודרכת בתשלום, בכפוף למגבלות ההתקהלות הכלליות ולשמירה על ריחוק של 2 מ' בין המשתתפים בפעילות. פעילות במסגרת בריכות, מכוני כושר וחדרי סטודיו מותרת לבעלי אישור "תו ירוק" בלבד ".

ביטון מפרט: "לאחר בקשה של מרקידים רבים שאתערב באשר למצבנו, כראש מדור ריקודי עם ביקשתי וקיימנו כמה מרקידים זום עם שר התרבות והספורט חילי טרופר וכן עם היועצת של המשרד מיכל אלרן. בשלב זה ביקשתי שקודם כל, התקנה שאומרת שספורט עממי מותר בסטודיו בהסדר של מרחק שני מטרים לאדם, תקבל תיקון והבהרה שמדובר גם בריקודי עם מה שמנע מהרבה עיריות לאפשר לנו לחזור לעבוד בכלל. לשמחתי היום קיבלנו את ההבהרה והאישור לכך. במקביל מיכל היועצת על פי הנחיית השר, חיברה אותי אל משרד הבריאות והובטח לי שבתחילת השבוע ידונו במציאת הסדר עבורנו בתקנה שתאפשר חזרה לעבוד באולמות".
היום לקראת ערב אישר השר טרופר כאשר אמר ל- הגליל.נט: "אני מכיר בחשיבות ריקודי העם עבור עשרות אלפי הרוקדים, אנו פועלים במרץ על מנת שבסופה של שנה קשה זו יוכלו לחזור לעשות את מה שהם אוהבים.
בתחילת השבוע הקרוב נפגש עם משרד הבריאות במטרה להכניס לתקנות מתווה מסודר של ריקודי עם במסגרת התו הירוק, במטרה להרחיב את הפעילות".

ההרקדה הראשונה בפתיחת פסטיבל מחול כרמיאל הראשון בשנת 1988, צילום ארכיון
מרקידים ויוצרים רוקדים בהרקדת נוסטלגיה "עונג שבת" בקיבוץ גניגר, צילום אלכס הובר

עליזה רוזן הברמן

Read Previous

לוחם האש הציל את החתול

Read Next

הבחירות בפתח – הפעילים בשטח

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן