אחוזי הזכאות לבגרות בכרמיאל

כרמיאל צילום אלכס הובר

לקראת ראש השנה העומד בפתח פרסם משרד החינוך פרסם ביום שני השבוע את התמונה החינוכית לשנת הלימודים תשפ״ב (2021-2022). התמונה כוללת את נתוני הזכאות לבגרות בכל הארץ

מהנתונים עולה כי שלושת בתי הספר המקיפים – כרמים פסגות ואמית – עלו במדדי האיכות בבגרויות המצטיינות כולל אנגלית 5 יחידות מעל הממוצע הארצי ומתמטיקה 5 יחידות גם כן מעל הממוצע הארצי.

עודכנו גם נתוני הבגרות לשנת הלימודים תשפ"ג מהם עולה פסגות –  92%, כרמים – 98%, אמית – 88%. כל בתי הספר גם שיפרו  את נתוני הבגרויות המצטיינות.

בגרויות מצטיינות בארבע שנים מצביעה על עליה מרשימה: פסגות – מ 5.7 ל 9.5% כרמים 3.2% ל 5.8%.

ראש מינהל החינוך בעיריית כרמיאל אודי איזק מסביר

"העיר כרמיאל מגוונת ומורכבת מאוכלוסיות שונות ובתי ספר שונים. נתוני הבגרויות הכלל עירוניים מורכבים מבתי ספר שונים בהם לומדים כ 600 בוגרי יב', כ- 400 מהם לומדים באורט כרמים ואורט פסגות.

היות ולא כל בתי הספר מכוונים לבגרות אנו מחלקים את התמונה החינוכית לפי בתי ספר מקיפים ,  אורט פסגות ואורט כרמים הממלכתיים, אמית ממלכתי דתי, ולשאר בתי הספר. לכל בית ספר ייחודיות משלו ואנחנו גאים במגוון ובמענים השונים שמערכת החינוך שלנו נותנת לכלל הציבור בעיר.

הנתונים המפורסמים באתר שקיפות חינוכית מסכמים תמיד את הבגרויות שהיו שנה לאחור, לא הקיץ האחרון. הממוצע העירוני כולל תלמידים בכל המסגרות, כולל חינוך מיוחד, כולל תלמידים מערים אחרות וכולל תלמידים כרמיאלים שלומדים מחוץ לעיר.

מבידוד הנתונים של בתי הספר המקיפים מלפני שנה (סוף שנת 21-22) שהם נתוני רוב תלמידי כרמיאל הלומדים לבגרות מלאה, עולה תמונה  מרשימה  מאד – קרוב ל 90% זכאות לבגרות ושיפור משמעותי בבגרויות מצטיינות הכוללות 5 יחידות מתמטיקה ואנגלית.

צירוף הנתונים האלה לעובדה שאנחנו ממשיכים לשמור על אחוז נשירה נמוך מאד מעיד על מערכת בריאה שיודעת לשלב את הצרכים השונים של כלל התלמידים עם דרישות משרד החינוך למצוינות.

לאחרונה התבשרנו על נתוני הבגרויות של הקיץ האחרון – סוף תשפ"ג (שנת 22-23). לשמחתנו הרבה מגמת השיפור ממשיכה: ממוצע זכאות לבגרות עולה עוד בשלושת המקיפים, ואחוז הנשירה העירוני הכללי ממשיך להיות נמוך מהממוצע הארצי. פסגות וכרמים עברו את 90% (כרמים מגיעים לנתון מדהים של 98%, פסגות ל 93%), ואמית מטפס ל 88 אחוזי זכאות ומשלים שיפור מרשים תוך שנתיים. במקביל שלושת בתי הספר שיפרו משמעותית את מדד הבגרויות המצטיינות שלהם גם בשנה זו.

צריך לזכור: מדובר בבתי ספר מרובי תלמידים וצרכים, אחרי הקורונה, עיצומים וטלטלות במשרד החינוך.

תושבי כרמיאל בהחלט יכולים להתגאות מהנתונים העולים מהשטח. חשוב לי לציין שאנחנו לא מודדים את עצמנו רק לפי זכאויות לבגרות. אנחנו מפעילים בתי ספר שנותנים מענים נוספים לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים ובחירות מיוחדות, אנחנו מעמידים מערך חינוך מיוחד רחב ומרשים המאפשר תהליכי למידה והתחנכות חשובים לא פחות ממסלולי הבגרויות ואנחנו לא מוותרים גם על שעות אחר הצהריים ועל פעילות בלתי פורמלית ערכית מגוונת ועשירה.

יש לנו אתגרים רבים וחשובים כמו הכנת הבוגרים שלנו לחיים בחברה  הישראלית העתידית, לעולם הפרנסה העתידי ולבחירה בחיים בכרמיאל. מערכת החינוך היא הרבה מעבר לזכאויות לבגרות ואנחנו מודעים למשימות הרבות הנוספות שעומדות בפנינו.

אני רוצה לאחל בהזדמנות זו שנה טובה לכלל תלמידי העיר והורי העיר ולהגיד תודה מעומק הלב לצוותי החינוך שלנו ולאנשי מינהל החינוך שעובדים ימים ארוכים כדי להעמיד מדי יום מערכת חינוך רצינית וראויה לעיר כרמיאל ולסביבתה".

עליזה רוזן הברמן

Read Previous

מצטיין מח"ט לראש השנה, רס"ל עידן אורן מכרמיאל

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

נגישות